A bölcsesség jógája, a jóga filozófikus megközelítése.
Az elme működésének megértésével, illetve azokon felülemelkedve kíván eljutni a tiszta tudatosság állapotába. A Dzsána jóga a filozofikus út, amelynek követői tanulmányok, olvasmányok segítségével, saját tapasztalatokon keresztül jutnak el a végső célhoz. Az intellektuális, elméleti, racionális tudás gyakorlati bölcsességgé való átalakításának útja.
A bölcsesség a [viveka]? (helyes megkülönböztető képesség) fejlesztése által jön létre. A bölcsesség nemcsak a cél, hanem egyben az út is. A hagyomány szerint a Dzsána jóga a belülről eredő tudás, és a legmagasabb meditatív állapot elérésének módszere.
A Dzsána ([Gjána]?) szanszkrit szó "tudást" jelent, de a jógával való összefüggésben a meditatív tudatosság állapotára vonatkozik, amely a legfelsőbb bölcsességhez (tudáshoz) vezet. Ez nem egy módszer, amellyel a belsőnkből fakadó kérdésekre ésszerű magyarázatot keresünk, inkább a meditáció része, amely az Önvalóra irányuló kutatáshoz és annak megismeréséhez vezet.
Ez a jógafajta az állandó önelemzés útja: mit miért teszek, gondolok. A Dzsána jógi tudatában van, hogy gondolni-mondani-tenni ugyanazt jelenti. S felülemelkedni a mindennapok gondjain, bajain csak bölcsességgel lehet.
Forrás: www.jogaoktató.hu