Már 116 szócikk közül válogathatsz.

A Jógapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes jóga tudástár. Legyél Te is az Jógapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


   

 

Böjt

A böjt az egyik legismertebb tisztító eljárás, amelynek különbözô változatait számos vallási irányzat, jóga tradíció és természetgyógyász alkalmazza. Legfontosabb hatásait két részre oszthatjuk: a fizikai és energetikai testet, illetve az érzékelést és mentális folyamatokat tisztító hatások. A két terület természetesen nem választahtó el egymástól, de a böjt szabályainál el kell dönteni, melyik célt tartjuk fontosabbank. Az úgynevezett száraz böjtök (amikor sem táplálékot, sem folyadékot nem vehet magához a böjtölô) a szellemi tisztaságot, spirituális élmények létrejöttét hivatottak segíteni, viszont megterhelik a testet, ezért járnak bizonyos veszélyekkel. A rövid léböjtkúrák, egy napos tisztító böjtök jót tesznek az emésztôrendszernek, de nem várhatunk komolyabb megtapasztalásokat.

 

Az általunk ajánlott böjt igyekszik szem elôtt tartani a test fiziológiai folyamatait, szükségleteit, ugyanakkor célja az szellemi tisztaság élményének megtapasztalása is.

 

10 napos léböjt kúra:

1.-3. nap: Az első három nap az emésztőrendszer és a könnyen üríthető méregraktárak tisztítását szolgálja, ezért napi 3-4 liter tiszta vizet kell inni, 3-4 alkalommal szabad préselt zöldség- és gyümölcslevet fogyasztani, ezeken felül naponta 2-szer hashajtással kell purgálni, amihez glaubersós gyógyvizet ajánlunk.

4.-6. nap: A második három napon az energiatest és a mélyebb méreganyagraktárak tisztítása a cél, ezért napi kb. 2 liter víz és max. 2 alkalommal hígított préselt zöldség- és gyümölcslé ajánlott, purgálni elég egyszer egy nap (hashajtással és legalább egyszer a böjt ideje alatt beöntéssel)

7.-10. nap: Az utolsó négy nap a mentális tisztulásról szól. Igény szerint kell vizet inni, csak amennyi szükséges, aki tud, tarthat száraz böjtöt. A purgálás nem kötelező, de főleg kezdő böjtölőknél még ajánlott, ebben az esetben viszont több víz szükséges. Jó, ha az utolsó időszakot elvonulással töltöd, igyekezz a figyelmed befelé fordítani. Sétálj, kontemplálj, meditálj, amennyit csak tudsz.

 

Tanácsok a böjtöléshez:

- előző nap már diétázz (csak nyers zöldség és gyümölcs, sok víz)

- szerezz be 12 fél literes glaubersós gyógyvizet

- a reggelt kezdd vízzel (Pí- vagy forrás-), majd váltó zuhany, jóga (sok légzôgyakorlat), ezután jön a fél liter gyógyvíz (hasmenést csinál, egy-két óráig tartózkodj mosdó közelében!)

- amíg a vércukrod nem kezd el ugrálni csak vizet igyál (akár délutánig), de ha szükséges készíts magadnak csalán teát egy kiskanál mézzel (1,5 dl 2-3 alkalommal naponta)

- ebéd és vacsora időben ihatsz facsart alma vagy répa levet, de hígítsd vízzel (1dl lé + 1 dl víz)

- du. ha tudsz szunyókálj, de bármikor lefekhetsz kicsit, ha fáradtnak érzed magad

- minden nap mozogj legalább 2x1 órát - lassú, kellemes átmozgatás (jóga, kocogás, úszás, séta)

- 2-3 naponta menj fürdőbe vagy szaunába

- végezhetsz hidrokolon terápiát is, segíti a tisztulást

- használj nyelvkaparót naponta többször

- igyekezz csendben lenni, visszavonulni, figyeld magad, esetleg írj naplót (álmok!)

  

A test méregtelenítése viszonylag modern elképzelés, az ókorban az érzékelés és a gondolkodás tisztasága, a spirituális felismerések segítése volt inkább a cél. A 6 satkarma a legelfogadottab tradicionális tisztító eljárás, amelyet a jógaiskolák kifejlesztettek.

  

A 6 satkarma:

1.Néti: az orrjáratok tisztítása – mi a sósvizes orröblítést ajánljuk, de használnak gível megkent gézt vagy fém pálcákat is

2.Dhautí: bélmosás, hánytatás – sós víz ivásával késztetjük a gyomrot tartalmának kiürítésére (Sánkapraksalana: a bélrendszer teljes átmosása – sós víz ivását kell kombinálni meghatározott ászanákkal)

3.Naulí: hasbeszívással végzett krija - a hasfalat „lebegtetjük” uddijána bandha végzése közben

4.Básztí: erős fújtató légzés múla bandhával öszekapcsolva

5.Kapalabháti: speciális jógalégzés - hirtelen kilégzés után ellazítjuk a hasfalat

6.Trátaka: finomenergetikai tisztítógyakorlat - legáltalánosabban használt a gyertyalángra való koncentrálás

 

A kriják végzését csak tapasztalt vezetô segítéségével szabad elkezdeni, mert helytelen gyakorlásuk számos veszéllyel, kellemetlenséggel járhat.

 

Forrás: Mandala Hatha jóga oktatóképzés – Jegyzet

 

Kép: http://www.yogaforegolf.com/blog/improve-your-eyesight-with-trataka/

 


A szócikkhez társított címkék:
krija
Hirdetés


PARTNERÜNK

 

 

 





Médiapédia Patikapédia Netpédia Biciklopédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia internetes tudástár kerékpáros tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése


PARTNERÜNK