A bandha gátat, zsilipet vagy kötést jelent. Olyan energetikai zárakat jelölnek, amelyek aktiválásával képessé válunk irányítani, transzformálni a pránát. Eleinte az izmok összeszorításával érheted el a kívánt hatást, később azonban már pusztán mentálisan is irányíthatod ôket.
A bandhákat legtöbbször légzésvisszatartással végezzük, bár megfigyelheted, hogy bizonyos testhelyzetekben a bandhák spontán is létrejönnek - ebben az esetben hozzájárulnak az ászana speciális hatásainak létrejöttében. Tökéletesen azonban csak akkor mûködnek, ha tudatosan, egyhegyû figyelemmel, légzés bent- vagy kinntartással végzed ôket, majd relaxációban megvárod, hogy a hatások kiteljesedjenek.
A bandháknak négy legismertebb fajtáját különböztetjük meg:
Mula Bandha - végbélizomzárás
Uddijána Bandha - rekeszizom-emelés
Dzsalandhara Bandha - állzár
Maha Bandha - a három bandha egyidejű végrehajtása
Jótékony hatásai:
Mivel a bandhák eltorlaszolják és felduzzasztják a véráramot, oldásukkor friss vér áramlik az adott testrészbe, elsodorva a régi, elhalt sejteket. Mindez javítja valamennyi szerv működését és élénkíti a keringési rendszert.
A bandhák hatnak ezenkívül az agyközpontokra, valamint a nádikra és a csakrákra. Tisztítják az energiacsatornákat, oldják a blokádokat, fokozzák az energiaáramlást. Oldják a stresszt és az elme nyugtalanságát, belső egyensúlyt teremtenek.
Vigyázat! A bandhák gyakorlásához csak akkor kezdjünk hozzá, ha előtte hosszabb időn keresztül rendszeresen gyakoroltuk a megelőző szintek légzéstechnikáit.
Forrás:
Mandala Hatha jóga oktatóképzés – Jegyzet
http://www.yogaindailylife.org/esystem/yoga/hu/110000/bandhak
Kép:
http://yoga-shala.net/practice2.php?section_id=10&practice_id=19&lang=EN